Zapomenutý fotbal v Karlovarském kraji

Virtuální historická kronika a archiv klubů Karlovarského kraje

Komise pro historii a statistiku Karlovarského krajského fotbalového svazu

Cenný mezinárodní úspěch se Southend United

Southend United FC, celým názvem Southend United Football Club, je anglický fotbalový klub, založený v roce 1906, který sídlí ve městě Southen on Sea v nemetropolitním hrabství Essex. Od sezóny 2015/16 hraje ve třetí nejvyšší anglické soutěži EFL League One. Klubové barvy mají námořnickou modř a bílou. Slavia Karlovy Vary sehrála ve své dlouhé historii nespočet mezinárodních fotbalových utkání se světovými týmy, no a tento zápas patřil určitě mezi ně. Počtěte si tedy v dobovém tisku a podívejte se na historické fotografie.

Cenný mezinárodní úspěch – 2:2 se Southend United

Pondělnímu startu Angličanů v Karlových Varech předcházelo mnoho „diskusí“ na thema, zda se utkání s Dynamem bude hrát, nebo ne. Nechceme se u tohoto „problému“ zastavovat, to je věcí povolanějších orgánů. Pro sportovní veřejnost je důležité, že se utkání uskutečnilo a že skončilo zvláště po sportovní stránce úspěšně. Mužstvo Dynama mělo v nohou nedělní ligové střetnutí v Čelákovicích a také to bylo na jeho výkonu vidět, hlavně v prvních dvaceti minutách druhé půle. Přesto se však hráči vypjali v době, kdy soupeř vedl 2:0, k velkému náporu a podařilo se jim dosáhnout zaslouženého nerozhodného výsledku s mužstvem, které po technické stránce a v pojetí hry bylo lepší. To, co jsme napsali o výkonu anglických profesionálů v Mariánských Lázních, platí v plné míře i o zápase s Dynamem. Vynikají ostrým startem na míč, plynulou přízemní hrou, přesná přihrávka třeba na vzdálenost 20 metrů je samozřejmostí, dominují ve hře hlavou. Hrají přísný WM systém, většinu útoků táhnou po křídlech. Dovedou kopat oběma nohama a velmi dobře zpracují míč v běhu. V obou zápasech však ukázali, že stejně jako našim fotbalistům, tak i jim dělá potíže pohotová a tvrdá střela z větší vzdálenosti. Hráči Dynama byli v porovnání s hosty o mnoho pomalejší a ukázaly se i nedostatky ve zpracování míče (stoping), přijetí a poslání přihrávky. Pro některé je přihrávka úplným obřadem. Na celém mužstvu je však vidět, že pod vedením trenéra Hroneše zápas od zápasu roste, jednotlivci hrají obětavěji a svědomitě plní trenérem stanovené úkoly.

Jak se hrálo:

Sestava Southend: Threadgold – Howe, Anderson – Duffy, Duthie, Stirling – O´Arcy (Smith), Mc Crory, Costello, Baron, Mc Guigan

Sestava Dynamo: Vydra – Kotlář, Matějček, Jánský – V.Honomichl, Koller – Muzikář, Mrtka, A.Honomichl, Burian, Freiberg

V prvním poločase měla obě mužstva několik příležitostí. Mc Guigan dokonce nastřelil tyč, ale žádnému se nepodařilo dát branku. Na začátku druhé půle vypálil do tyče V.Honomichl. Ve 23. minutě dosáhl vedoucí branky Mc Crory, když dostal kolmou příhru do trestného území. Nezapomenutelnou branku dal ve 29. minutě Costello po vzorném projití Mc Guigana. V posledních deseti minutách se Dynamo vzchopilo k překvapivému závěru, z něhož vytěžilo dvou branek ve 38. minutě A.Honomichlem a ve 40. minutě Muzikářem. Rozhodčí Kumpa končí pěkný zápas, mužstva se zdraví a za potlesku 4 500 diváků opouštějí hřiště. Takových utkání více.

Zajímavosti pro čtenáře

Mužstvo Southend United přijelo do našich lázní na zotavenou. Je ubytováno v zotavovně ROH Antonín Zápotocký v Mariánských Lázních

Southend on Sea je jedno z nejhezčích anglických lázeňských míst. Leží při ústí Temže a je vzdáleno 55 km od Londýna. Město má 155 tisíc obyvatel

„Hřiště jihu“ je nazýván Southend. Má 10 km dlouhou písečnou pláž, bezpečné koupání, mnoho zahrad, sadů a parků, plno květinových záhonů

Jako sportovci zanechali angličtí profesionálové nejlepší dojem. Taková utkání plně přispívají nejen k vzájemnému poznání, ale především k upevňování přátelství se všemi poctivými lidmi celého světa