Zapomenutý fotbal

Virtuální historická kronika a archiv FC Slavia Karlovy Vary

Virtuální historická kronika a archiv klubů Karlovarského kraje

1935

Na valné hromadě klubu dne 25. Února 1935, jíž se účastnilo 70 členů a 10 hostů, mohl předseda klubu ing. Klepetář po právu prohlásit, že Slavia zaujímá v české veřejnosti v Karlových Varech jedno z předních míst. Ve sportovním životě se stala Slavia vedoucím klubem na Karlovarsku. Po postupech z III. třídy přes II. a I. B třídu severozápadočeské župy v kopané se stal klub účastníkem I. A třídy této župy.

     Po sehrání jarního kola 1935 mohl již klub svým příznivcům sdělit radostnou zprávu, že A mužstvo vyhrálo I. A třídu severozápadočeské župy a tím se stal mistrem této župy. Z osmnácti zápasů bylo 13 vítězných, 4 nerozhodné a 1 porážka (s SK Most těsně 0:1 na podzim 1934). Ale nejen to. A mužstvo vyhrálo oba kvalifikační zápasy o postup do venkovské divize s SK Strakonice. A tak se mužstvo během čtyř roků postupně zařadilo mezi nejlepší venkovské kluby v Čechách. Tato triumfální cesta malého klubu zůstane jistě v dějinách české kopané ojedinělá. Byl to opravdu velký sportovní úspěch. Vedení klubu však nastala jiná starost, starost hospodářská, jak bude možno klub udržet ve finanční rovnováze, když není možnost měření v návštěvách v ostatních městech. Bylo rozhodnuto, že mužstvo bude jezdit dráhou i za cenu nočního cestování, poněvadž převážná část hráčů se rekrutovala ze železničářů a ti sami obětovali své volné nebo režijní jízdenky, jen aby se zájezdy mohly uskutečnit s nejmenším nákladem.

     Na valné hromadě klubu, o níž se zmiňujeme výše, bylo rozhodnuto, aby se při klubu ustavil divadelní kroužek. Tím získal klub znamenitou finanční podporu, neboť výkonnost ochotníků zaručovala předem dobré návštěvy a tím také hmotný efekt. Zisk s představení byl vzpruhou pro hrazení sportovních výdajů a tak bylo přece jen po jedné z velkých starostí. Divadelní kroužek sehrál v tomto roce celkem 4 představení.

    Ve vedení klubu nastaly v tomto roce některé změny. Poněvadž v klubu bylo již více odborů, byla zvolena vedení těchto odborů mimo výbor klubu.

     Předsedou odboru kopané se stal Pelda, členy odboru kopané Srb, Günsburg, Matoušek, Pelikán, Hruška, Růžička a jiní.

     V roce 1935 bylo sehráno A mužstvem 36 zápasů, z nich 22 vítězných, 8 nerozhodných a 6 prohraných, poměr branek 109:58. Z toho bylo sehráno 9 mistrovských zápasů v I. A třídě a 11 v divizi. Z divizních zápasů byly 3 vítězné, 4 nerozhodné a 4 prohrané, poměr branek 21:25.

     Konečné umístění v soutěži: 1. Místo, počet bodů 30, poměr branek 77:21.

Po získání mistrovského titulu zaznamenala Slavie jeden ze svých nejlepších úspěchů poslední doby, neboť porazila kompletní divizní mužstvo KFK na jeho hřišti před 2000 diváků 2:1. Branky vstřelil Kroužecký a Svoboda. Po zápase zaplavilo české obecenstvo hřiště a odneslo hráče Slavie na ramenou. Velmi dobrý výkon podal brankář Mareček, dále dobře hrál Votruba, v útoku pak Svoboda a Preisler byli nejlepší.

    Přehled o divizních zápasech poví tabulka po skončení sezóny 1935 – 1936.

     V roce 1935 se v mužstvu vystřídalo 25 hráčů. Z nich nejvíce zápasů sehráli: Votruba 35, Čepelka 33, Suda 32, Kraus a Majrych po 31, Kroužecký a Mareček po 29, Tykal a Müller po 28 atd. Střelcem mužstva byl opět Kroužecký s 26 brankami, dále stříleli Svoboda 13, Kraus 12, Müller a Preisler po 10 atd.

     V posledních měsících roku 1935 byly na hřišti svépomocí vybudovány ohřívárna a kancelář klubu. Došlo i k úpravě hřiště, jež nemělo předepsané rozměry. Na všech těchto pracích se vydatně podíleli i závodníci klubu.

     Příjem klubu za tento rok činil 50 022 Kč, vydání 55 587 Kč, takže hospodářství skončilo opět malým přebytkem.

 

Partneři a podporovatelé
COBA ENVI

Počet návštěv: 33689
Tento měsíc: 159 | Tento týden: 29 | Tento den: 2

© 2017 Jaroslav Hladík - Všechna práva vyhrazena zapomenutyfotbal@email.cz

Vytvořeno službou Sklub.cz

Vítám Vás

Chcete triko s krátkým rukávem?
Teplákovou soupravu?
Klubovou šálu, nebo hrníček?
Mrkni na FANSHOP FC Slavia Karlovy Vary

Navštívit Fanshop Náš fanshop
x