Zapomenutý fotbal v Karlovarském kraji

Virtuální historická kronika a archiv klubů Karlovarského kraje

Komise pro historii a statistiku Karlovarského krajského fotbalového svazu

Anglický fotbalový klub Port Vale F.C. si zahrál proti Dynamu Karlovy Vary

V květnu 1960 podnikl anglický tým Port Vale F.C. krátké a úspěšné turné po Československu, kdy odehrál celkem 5 přátelských fotbalových utkání. Jednalo se o vůbec první kontinentální turné, kterého se tento tým účastnil. Celých čtrnáct dní strávili hráči Port Vale F.C., podle svého vyjádření, v krásné zemi Československo s úžasnou pohostinností. S týmem TJ Gottwaldova vyhrál 3:2, s Přerovem vyhrál 2:0, se Slovanem  Teplice remizoval 2:2, s Jihlavou prohrál 2:3 a nad Dynamem Karlovy Vary zvítězil 4:2. Trenér týmu Norman Low v telefonickém rozhovoru z Prahy řekl, že Vale předvedli skvělý fotbal, když v prvním poločase porazili Dynamo Karlovy Vary 4:0. Kvůli zranění útočníka Selwyna Whalleyho, kterému bylo sešito čelo dvěma stehy, museli ve druhém poločase přeorganizovat celou sestavu. Střelci branek týmu Port Vale F.C.  byli Stan Steele a Cliff Portwood, kteří shodně vstřelili po dvou gólech. Manažer Norman Low byl později pozván na měsíční trenérské angažmá do klubu Svit Gottwaldov, který v prvním zápase porazili. Dle svých slov fotbalisté Port Vale F.C. zažili při zápasech v Československu šok, protože dle jejich názoru hráli s napůl nafouknutým míčem a rozhodčí na ně byli mnohem přísnější než u nich v Anglii. Tým Port Vale F.C. v soutěžní sezóně 1958 -1959 vyhrál pod taktovkou trenéra Normana Lowa, který mu vštípil útočnou filozofii hry, čtvrtou anglickou divizi s klubovým rekordem 110 vstřelených branek. V sezóně 1959 – 1960 tým obsadil ve třetí divizi 14. místo, deset bodů nad zónou sestupu. Norman Low po svém nástupu do tohoto klubu prakticky nařídil svým hráčům, aby šli na hřiště a bavili své fanoušky a diváky. Nikdy nemluvil o velkém bránění.

Port Vale F.C. Port Vale F.C. Port Vale F.C. Port Vale F.C. Port Vale F.C.