Zapomenutý fotbal v Karlovarském kraji

Virtuální historická kronika a archiv klubů Karlovarského kraje

Komise pro historii a statistiku Karlovarského krajského fotbalového svazu

František Plánička napsal ve své době osobní vzkaz Slavii Karlovy Vary

František Plánička byl nejslavnějším českým brankářem všech dob. Za celý svůj život odehrál celkem 1235 zápasů, a jen za Slavii Praha odchytal v letech 1923 až 1939 969 zápasů, z toho 742 vítězných. Obdržel celkově 1073 branek, což je fantastický průměr 0,86 branky na zápas. V reprezentaci odehrál 74 utkání a kapitánem byl ve 37 zápasech. Jako brankář byl účastníkem mistrovství světa v roce 1934, kdy Československo obsadilo druhé místo a získalo stříbrnou medaili, kdy jsme ve finále prohráli s týmem Itálie 1:2. Zachytal si ještě na mistrovství světa v roce 1938, kdy si ve čtvrtfinále v 83. minutě utkání při střetu s brazilským fotbalistou Perracio zlomil ruku. Takto zraněný odchytal i následné prodloužení. Opakovaný zápas s Brazílií již odchytat nemohl, protože dostal na ruku sádru.

V roce 1985 dostal František Plánička vysoké ocenění od UNESCO, a převzal čestný diplom fair play. V roce 1994 mu byl udělen Titul fotbalového rytíře a byl vyznamenán také cenou dr. Václava Jíry. Jeho milovaný klub Slavia Praha ho zařadil mezi hráčské legendy a udělil mu plaketu J. Maddena „in memoriam“ s pořadovým číslem 2. V roce 2000 skončil na čtvrtém místě v anketě o českého fotbalistu století. Dále byl oceněn titulem Zasloužilý mistr sportu a v anketě Mezinárodní fotbalové asociace byl zařazen mezi deset nejlepších brankářů světa.

Klub FC Slavia Karlovy Vary považuje za velkou čest, že František Plánička, slávista a srdcař, napsal a vlastnoručně spolu s manželkou podepsal tento vzkaz.