Zapomenutý fotbal v Karlovarském kraji

Virtuální historická kronika a archiv klubů Karlovarského kraje

Komise pro historii a statistiku Karlovarského krajského fotbalového svazu

V dubnu 1962 přišlo na krajské derby na hřiště do Staré Role více jak 2 000 diváků

Největším lákadlem v Karlových Varech bylo v sobotu dne 7.4. 1962 krajské fotbalové derby mezi kluby TJ Stará Role a Dynamem Karlovy Vary. Patnácté kolo se odehrálo od 15.30 hodin na hřišti u nádraží ve Staré Roli a již několik týdnů před tímto utkáním se oba týmy a jejich fanoušci popichovali, skládali oslavné i bojové chorály a diskutovali po hospodách. Prakticky celé město tímto derby žilo, a tak se nakonec na tomto utkání sešlo přes 2 000 diváků. Já osobně si vůbec nedovedu představit tu obrovskou masu diváků na hřišti ve Staré Roli. Musel to být neskutečný fotbalový zážitek a atmosféra, kterou v současné době můžeme na Karlovarsku jen tiše závidět. Tak pojďme společně alespoň na tu parádní fotbalovou dobu zavzpomínat.

Pod pivovarem se tají zprávy o Hronešově stáji.

Pronikají různé zvěsti, že bude mít Role štěstí,

když udrží čestné skóre a bez bodu půjde z pole.

O vítězství není sporu, záleží jen kolik gólů,

udělá konec místní pýše a další díru v prázdném břiše.

Patnáct borců v plném svalu běhá kolem pivovaru.

Muzikář klouby chrastí, od středy je maže mastí.

Ostatní pak potí prádlo přelétáním přes švihadlo.

Na dotaz naší kanceláře výbor jasní obě tváře,

O výsledku škoda řečí, jen ať v Roli zase brečí.

Rubešárna

Rubej, rubej, rubači, ať si Vary zaskáčí.

Uhájíme svoje jméno, vleže, nebo ve stoje,

Patnáct koňů napojeno, jen je pustit do boje.

Roury vedou z pivovaru do hospody české,

jen se kluci dobře tužte, pak to bude hezké.

Za sud piva, věřte tomu, provedl borec mnohý,

že bývalému kamarádu zlomil obě nohy.

Milí hoši, věřte zase, nikde není psáno,

že nemohou k bodům dostat taky nakopáno.

A tak přijďte lidé milí spatřit matsch ten tvrdý,

kdo to uzří, bude jistě navždy na to hrdý.

Dobový tisk o průběhu derby:

TJ Stará Role – Dynamo Karlovy Vary   1:1

Patnácté kolo krajského přeboru kopané bylo zahájeno zápasem TJ Stará Role – Dynamo Karlovy Vary, který přilákal na hřiště do Staré Role více než 2 000 diváků. Utkání se hrálo na velmi těžkém blátivém terénu a chladném počasí. Přestože terén více vyhovoval domácím, mělo Dynamo, zejména po změně stran, víc ze hry. Na těžkém terénu se však hráči střelecky neprosadili. Hrálo se tvrdě, až záludně, a proto byl rozhodčí Fencl z Blovic nucen kouskovat hru. Obě branky padly v prvním poločase. Stav na 1:0 pro Starou Roli upravil v 7. minutě z trestného kopu Krch, ve 21. minutě Feureisl hlavou vyrovnal.