Zapomenutý fotbal v Karlovarském kraji

Virtuální historická kronika a archiv klubů Karlovarského kraje

Komise pro historii a statistiku Karlovarského krajského fotbalového svazu

 

Generace s fotbalem v krvi

    

     Pojďme spolu krátce zavzpomínat na úspěšnější časy v té době nejpopulárnějšího sportu v Karlových Varech. Celé poválečné období Slavie by se dalo rozdělit do třech období. Nejúspěšnější byla padesátá léta, kdy se hrála nepřetržitě druhá nejvyšší soutěž – II. liga, a několik sezón dokonce na její špici. V šedesátých letech úspěšná hráčská generace ještě „dohrávala“ a dosahovalo se střídavých úspěchů. Nejméně úspěšné období jsou léta sedmdesátá, kdy druhá nejvyšší soutěž z našeho lázeňského města zcela zmizela a již se v dalších letech nikdy nevrátila.

     Nebude jistě nezajímavé podívat se na úspěšnou sestavu na přelomu padesátých a šedesátých let a všimnout si těch, kteří u kopané zůstali. Mezi výrazné individuality karlovarské kopané jistě patřili obránce Karel Matějček. Bývalý elegantní a technický obránce začal ve „své“ Slavii u nejmladších, a to u žáků. Tam působil několik sezón, aby jednu z nich postoupil se svými svěřenci až do fanále přeboru ČSR. Mezi nejlepší útočníky celku patřil jeho syn Tomáš, který později začal oblékat i dres reprezentačního dorosteneckého celku ČSSR. Matějček senior poté začal působit u A týmu Slavie Karlovy Vary a několik sezón tento tým vedl jako trenér. Nepodařilo se mu však hráčům naordinovat něco ze svých vlastních vynikajících fotbalových vlastností a schopností, a tak po třech sezónách odešel po dohodě do druhého karlovarského divizního celku, do VTJ Karlovy Vary.

      V poslední době jeho působnosti ve Slavii mu dělal asistenta další hráč minulých let – Broněk Krejčí.

     Podívejme se dál do úspěšné sestavy. Dalšími výraznými postavami byli například Josef Koller, výborný ofenzivní záložník s vynikající technikou kopu, kterého jako trenéra nemusím jistě představovat, a který úspěchy sklízel v našem dalším populárním sportu – v ledním hokeji. Koller po několikerém působení v zahraničí vedl i prvoligový Litvínov a poté usedl opět na střídačku karlovarských hokejistů.

     Vedle Kollera v záloze často nastupoval Míla Muzikář, původem z jižních Čech. Patřil mezi stálé hráče prvoligové Slavie Praha, kde si zahrál mimo jiné i s legendárním Bicanem, aby se pak přes Kladno dostal do našeho města a Slavie Karlovy Vary, kde ještě prokázal na hřišti velké služby. Neúnavný vitální záložník, který hrál závodně až do svých 45 let a který i poté v mužstvu staré gardy toho nejvíce naběhal a v rychlosti se vyrovnal mnohem mladším spoluhráčům. I Muzikář trénoval nejdříve B mužstvo Slavie, pak také Chodov, a nakonec ještě Lokomotivu Karlovy Vary.

     K dalším hráčům patří jistě nezapomenutelné levé křídlo Antonín Honomichl, jehož kličku zvanou „veksl“ znali všichni obránci ve II. lize a přesto přes ně utíkal. Honomichl začal trénovat ještě vlastně v době, kdy hrál v B mužstvu Slavie Karlovy Vary. O jeho fotbalovém a trenérském životě si na těchto stránkách můžete přečíst několik článků.

     Několik namátkou vybraných hráčů, kdy trenérsky působila i řada dalších, z úspěšných let Slavie svědčí o tom, že tato úžasná generace měla „fotbal v krvi“.

Diskuze k článku

Přátelé
COBA ENVI pourazu.cz Odznaky - pins

Počet návštěv: 37791
Tento měsíc: 280 | Tento týden: 63 | Tento den: 7

© 2017 Jaroslav Hladík - Všechna práva vyhrazena zapomenutyfotbal@email.cz

Vytvořeno službou Sklub.cz

Vítám Vás
Navštívit Fanshop Náš fanshop
x