Zapomenutý fotbal v Karlovarském kraji

Virtuální historická kronika a archiv klubů Karlovarského kraje

Komise pro historii a statistiku Karlovarského krajského fotbalového svazu

 

Muži, kteří se zapsali do historie fotbalu na Karlovarsku

     Český svaz footballový byl založen v sobotu 19. října 1901 v restauraci u Zlaté váhy v Praze. Založení svazu předcházela četná jednání, protože bez schválení stanov císařským místodržitelstvím v Praze to nebylo možné. Nakonec se vše podařilo a svaz byl řádně založen. Z důvodu velkého počtu delegátu se nakonec rozhodlo, že netrpělivě očekávané jednání nebude konáno v malé kavárně U Karla IV, ale právě v restauraci u Zlaté Váhy, kam se všichni pozvaní v pohodě vešli.

     V roce 2001 při příležitosti 100. výročí organizovaného fotbalu v Čechách ocenil Výkonný výbor Okresního fotbalového svazu Karlovy Vary pamětním listem za zásluhy o rozvoj fotbalu osobnosti, bývalé výborné hráče a obětavé funkcionáře karlovarského okresu, kteří ve svých klubech zanechali nesmazatelnou stopu. Od nepaměti se bez těchto obětavých lidí a patriotů neobešel žádný fotbalový klub. Je tomu tak i dnes a bude tomu i v budoucnu, protože fotbal je nesmrtelný.

     Pojďme tak zavzpomínat na prvních 5 oceněných, kteří si v roce 2001 tu cenu převzali, a na 23 let staré, již historické hodnocení, pana Ivo Vymětalíka, který s každým z nich osobně hovořil.

Svá ocenění si převzali zleva Jaroslav Rytíř, Vladimír Novák, Michal Hric, Rudolf Káva a Ladislav Mrázek

 

Jaroslav Rytíř – jako žáček začínal v Kolové, kde působil až do roku 1975. Přesídlil do Strunkovic u Prachatic, kde se kromě vlastního hraní věnoval i trenérské činnosti u mládeže a zároveň pracoval v STK OFS Prachatice. Po návratu zpět do Kolové se věnoval funkcionářské činnosti v místním Ajaxu. Následoval odchod do Ostrova, kde se do současné doby věnuje mládeži. Před deseti lety začal pracovat v odborných komisích OFS Karlovy Vary, kde působí dodnes

Vladimír Novák – v rodném Hroznětíně prošel všemi mužstvy a s muži kopal i I. A třídu. Kromě fotbalu a dalších sportů se nejvíce věnuje stolnímu tenisu, ale většímu míči dává více. Trénoval žáky, ženy (!) i dospělé. V Olympii Hroznětín byl předsedou oddílu, vedoucím mužstva (dodnes), hospodářem atd. V padesáti letech ještě občas kope za béčko, ale letos nastoupil i k mistrovskému utkání A mužstva, které po devatenácti letech vybojovalo opět postup do I. A třídy.

Michal Hric – s fotbalem začal jako žáček na Slovensku ve městě Stará Lubovňa. Vojnu strávil v Karlových Varech, kde hrál za tehdejší Duklu, a po vojně přestoupil do Hroznětína, kde hrál I. A i I. B třídu. V roce 1967 byl jedním ze zakladatelů oddílu kopané v Merklíně, kde působil jako hráč i funkcionář. Od roku 1975 se pustil na dráhu rozhodčího a následně i delegáta svazu.

Rudolf Káva – celý svůj fotbalový život spojil s TJ Slavoj Bečov nad Teplou. Začínal zde za žáčky, a když ukončil kariéru aktivního hráče, začal pracovat ve funkcích fotbalového oddílu (předseda, později pokladník). Více než deset let byl trenérem oddílu mužů a v současnosti trénuje bečovské žáky a nadále působí ve výboru fotbalového oddílu.

Ladislav Mrázek – od osmi let hrál v žácích okresní soutěž (1955 – 1959), od 14 let v dorostu Neratovic krajskou soutěž (1959 – 1962) a dostal se i do výběru mladšího dorostu ČSR. Od 17 let hrál za muže v Neratovicích divizi (1962 – 1967), v Potůčkách okres (od 1968). V Potůčkách je duší fotbalu, organizační pracovník, trenér, správce hřiště a další a další funkce.

 

Pokračování příště

 

Diskuze k článku

Přátelé
COBA ENVI pourazu.cz Odznaky - pins

Počet návštěv: 37791
Tento měsíc: 280 | Tento týden: 63 | Tento den: 7

© 2017 Jaroslav Hladík - Všechna práva vyhrazena zapomenutyfotbal@email.cz

Vytvořeno službou Sklub.cz

Vítám Vás
Navštívit Fanshop Náš fanshop
x