Zapomenutý fotbal v Karlovarském kraji

Virtuální historická kronika a archiv klubů Karlovarského kraje

Komise pro historii a statistiku Karlovarského krajského fotbalového svazu

 

Muži, kteří se zapsali do historie fotbalu na Karlovarsku - druhé pokračování

Český svaz footballový byl založen v sobotu 19. října 1901 v restauraci u Zlaté váhy v Praze. Založení svazu předcházela četná jednání, protože bez schválení stanov císařským místodržitelstvím v Praze to nebylo možné. Nakonec se vše podařilo a svaz byl řádně založen. Z důvodu velkého počtu delegátu se nakonec rozhodlo, že netrpělivě očekávané jednání nebude konáno v malé kavárně U Karla IV, ale právě v restauraci u Zlaté Váhy, kam se všichni pozvaní v pohodě vešli.

     V roce 2001 při příležitosti 100. výročí organizovaného fotbalu v Čechách ocenil Výkonný výbor Okresního fotbalového svazu Karlovy Vary pamětním listem za zásluhy o rozvoj fotbalu osobnosti, bývalé výborné hráče a obětavé funkcionáře karlovarského okresu, kteří ve svých klubech zanechali nesmazatelnou stopu. Od nepaměti se bez těchto obětavých lidí a patriotů neobešel žádný fotbalový klub. Je tomu tak i dnes a bude tomu i v budoucnu, protože fotbal je nesmrtelný.

     Pojďme tak zavzpomínat na dalších 5 oceněných, kteří si v roce 2001 tu cenu převzali, a na 23 let staré, již historické hodnocení, pana Ivo Vymětalíka, který s každým z nich osobně hovořil.

Jiří Bydžovský – hrával za žáky, dorost a muže v Nejdku. Vykonával různé trenérské funkce a má kvalifikaci trenéra I. třídy. Je členem Výkonného výboru OFS.

Zbyněk Šobíšek – začínal s fotbalem jako žáček v karlovarské Slavii, za dorost hrál v karlovarském Slovanu. Přes Čechii Dalovice pak přestoupil do Škody Ostrov, kde jako brankář hrával divizi. Jako funkcionář působil v ostrovských oddílech (jako předseda), a když se dal na dráhu rozhodčího (krajské soutěže) a delegáta (republikové soutěže), působil jako funkcionář i v odborných komisích ČMFS jak na okrese, tak v kraji. Stále je aktivním rozhodčím okresních soutěží.

František Kazda – předseda Jiskry Březové, je všestranným sportovcem, který se věnoval několika sportům. Byl vynikajícím nohejbalistou, za TJ Hloubětín hrál I. ligu. Po přestěhování do Březové u Karlových Varů se zde zapojil do fotbalového hnutí, nejprve jako hráč místní Jiskry, a po ukončení kariéry se stal (a je dodnes) funkcionářem.

Jaromír Vydra – vynikající a dodnes aktivní brankář narozený v roce 1933 (!), kterého není třeba moc představovat, proto jen stručně. Hrál za oddíly Hanácká Slavia Kroměříž (1940), Osvobození Karlovy Vary (1946), ZPS Gottwaldov (1948, vítěz dorostenecké ligy), Křídla vlasti Olomouc (1953, I. liga), reprezentační družstvo juniorů (1954), Slavia Karlovy Vary (1956, II. liga), Baník Kladno (1958, I. liga), Slavia Karlovy Vary (1961, II. liga), FC Neumarkt (1969, německá Landesliga), 1. SC Feucht (1971, německá Bezirksliga), Ajax Kolová (od 1995 dodnes). Zřejmě nejstarší aktivní hráč.

Stanislav Teplík – začínal v Bečově, kde byl i v dorostu a mužích. Jako aktivní fotbalista hrával okresní soutěže až do padesáti. Mimo to dělal také trenéra žáků a dorostu. Jako funkcionář působí mnoho let ve všech funkcích jak v oddíle kopané, tak také v celé TJ Slavoj Bečov nad Teplou.

 

Pokračování příště

Diskuze k článku

Přátelé
COBA ENVI pourazu.cz Odznaky - pins

Počet návštěv: 37791
Tento měsíc: 280 | Tento týden: 63 | Tento den: 7

© 2017 Jaroslav Hladík - Všechna práva vyhrazena zapomenutyfotbal@email.cz

Vytvořeno službou Sklub.cz

Vítám Vás
Navštívit Fanshop Náš fanshop
x