Virtuální historická kronika a archiv klubů Karlovarského kraje
Komise pro historii a statistiku Karlovarského krajského fotbalového svazu
Fotbal je nejmasovější sport a fenomén. O fotbalových Dvorech se nikdy nenapsala žádná knížka, jako například o pražské Spartě, nebo Slavii. To ale neznamená, že by tam neexistovalo silné dvorské vlastenectví, dlouhá klubová historie a dávno zaprášené vzpomínky. Proto si to všechno pojďme společně v několika kapitolách oživit, vzpomenout si na Vaše přátele, se kterými jste se ve svém klubu poznali, společně táhli tu dvorskou fotbalovou káru a vypili po zápase nejedno vychlazené pivko.
Na dobu dávnou minulou bude vzpomínat syn fotbalové dvorské legendy Juliuse Balajtiho, Julius Balajti mladší, který nás postupně provede historií fotbalu ve Dvorech, a který převzal po otci také jeho fotbalovou štafetu a lásku k místnímu klubu.
„Bylo, nebylo, respektive Byla, nebyla jedna hospůdka, která po dobu více jak půl století nabízela společenské zázemí hráčům, funkcionářům a fanouškům všech fotbalových generací. Jak se jmenovala oficiálně za první republiky nevím, ale já si ji pamatuji pod názvem restaurace „U Pošty“, pod národním podnikem Hotely a restaurace Karlovy Vary. Nikdo jí ale celé mé dětství neřekl jinak, než Jockey, nebo cikánská hospoda. Když mě táta v neděli poslal po obědě pro točené do džbánku, měl jsem vítr, že dostanu nakládačku od nepřizpůsobivých. Výhoda byla, že mého tátu znal každý jako fotbalistu, a když moji kamarádi byli mláceni, já toho byl díky tátovi ušetřen:).
V roce 1992 vydražil možnost pronájmu této nechvalně známé restaurace právě můj táta Jula Balajti, Dvorský rodák a dlouholetá opora těch nejvýznamnějších fotbalových klubů, tenkrát v regionu okresu Karlovy Vary a západočeského kraje. Hospodu nikdo nechtěl a vyvolávací cena možnosti pronájmu na 5 let byla 72 000 Kčs. Jak prohlásil barman, který ten den měl v Thermalu službu(dražba se konala v malém sále), "TAM ABY MĚLA OBSLUHA NA HLAVĚ HELMU". Hodně se tenkrát spletl, protože hospody v minulém století byly taková hřišťata, kde se odvíjela hra podle vrchního a návštěvníků. Fotbalový útočník Jula Balajti se stal hospodským, a prvním krokem který udělal, bylo, že vydražené hospodě změnil název na ten, jak se jí vždy říkalo "Jockey", a já tehdy 17 letý hráč dorostu TJ KV Dvory jsem tento název doplnil o slovo Hostinec a navrhnul logo, včetně fontu písma a nezbytných uvozovek. Tyto návrhy tenkrát zpracoval v té době vynikající fotbalista Franta Talaš, který pracoval jako písmo malíř v Lakomalu, společně s Jirkou Vítkem a Petrem Kociánem - všichni hráči TJ Dvory. V roce 1992 Jula Balajti se svou manželkou otevřel HOSTINEC "JOCKEY", který se pro následujících 25 let stal místem setkávání fotbalových generací, a místem kde si fotbalové legendy (Feureisl, Honomichl, Vydra, Veselý, Jan Rigo a další), rádi u kvalitně čepovaného piva zavzpomínali na společné chvíle strávené na hřišti.“
Dvorský fotbalový hostinec "Jockey"
Julius Balajti a Libuše Balajtiová
Julius Balajti
Julius Balajti
Julius Balajti a jeho hosté, fotbalové ikony našeho fotbalového regionu
Počet návštěv: 115
Tento měsíc: 284 | Tento týden: 121 | Tento den: 1
© 2017 Jaroslav Hladík - Všechna práva vyhrazena zapomenutyfotbal@email.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz
Diskuze k článku