Virtuální historická kronika a archiv FC Slavia Karlovy Vary

Virtuální historická kronika a archiv klubů Karlovarského kraje

1932

Tento rok je pro historii SK Slavia zvláště významný. Došlo v něm k otevření vlastního sportovního stánku. Dne 26. Května 1932 bylo slavnostně otevřeno hřiště SK Slavia Karlovy Vary. Bylo tak korunováno dílo, k němuž nezištně přispěla práce obětavých pracovníků klubu i samotných hráčů, jak jsme uvedli již ve vzpomínkách na rok 1931.

Slavnostní otevření hřiště se konalo pod záštitou dr. Karla Pelikána, předsedy Čs. asociace footballové. Hřiště bylo k tomuto účelu slavnostně vyzdobeno. Přítomno bylo mnoho oficiálních hostů a samozřejmě mnoho českých i německých diváků. Přítomen byl i známý rozhlasový reportér redaktor Josef Laufer.

Po sehrání předzápasu v české házené uvítal předseda klubu inž. Klepetář přítomné host a závodníky. Vylíčil krátce, jakými silami, obětavostí a finančními prostředky bylo hřiště vybudováno. Za sportovní ústředí promluvil dr. Pelikán, za středočeskou župu ředitel Bryndač a promluvil též zástupce města.

Hlavním utkáním při této slavnosti byl přátelský zápas s mistrem německé severozápadní župy, domácím KFK. Čestný výkop provedl jeden z našich tehdy nejpopulárnějších hráčů dr. Pešek – Káďa. Slavia hrála v této sestavě: Hanek, pech, Čepelka, Nespěchal (Sojka), Aubrecht, Češpiva, Žemlička, Kraus, Preisler, Řekl, Baumann. Slavia hrála zpočátku dosti nervózně. Němcům se ve čtvrthodině podařilo vstřelit 2 branky. Ve 22. minutě se podařilo Baumannovi skvělou ranou snížit stav na 2:1 a týž hráč ve 3. minutě druhé půle za obrovského nadšení vyrovnal na 2:2. V 7. minutě musil pak být zápas pro liják a bouři předčasně skončen. Domácí mužstvo předčilo hosty nadšením a rychlostí. Vynikl střelec obou branek Baumann, střední útočník Preisler a obrana, zvláště Pech.

Fotografie z otevření hřiště SK Slavia Karlovy Vary dne 26. května 1932

Tento zápas a celá slavnost otevření českého hřiště v Karlových Varech byly mimořádnou sportovní a společenskou událostí. Vydařil se i finančně. Příjem činil více než 14 000 Kč, soupeř dostal náhradu 6 000 Kč. Mužstvu se po tomto zápase dostalo poprvé večeře na útraty klubu.

Prvé mužstvo sehrálo 37 zápasů, z nich bylo 23 vítězných, 5 nerozhodných a 9 prohraných, poměr branek 161:68. Na jaře hrálo mužstvo ještě ve III. třídě, kterou vyhrálo a tak na podzim nastupovalo do II. třídy severočeské župy. Celkem sehrálo v tomto roce 7 mistrovských utkání, z nich 6 vítězných a 1 porážka, poměr branek 39:8. Soupeři v mistrovských zápasech byly jen české kluby, např. ČSK Chomutov, SK Louka, SK Meteor Trmice, SK Viktoria Ledvice, SK Hvězda Libkovice, ČFK Komořany, Hornický SK Hrdlovka.

Z přátelských zápasů jsou cenné výsledky: s SK Slovan Dubí 3:0 (hráno na Kladně), s SK Rakovník (účastník ligy) 2:3, s SK Čechoslovanem Košíře (mistr středočeské župy) 5:4, s SK Souš (mistr severočeské župy) 4:1.

Pokud jde o návštěvy, byly stále malé, takže klub většinou doplácel. Byl pozván z Bavorska FC Fürth, aby se vyzkoušelo, zda bude větší návštěva. Zápas se vydařil po všech stránkách, Slavia zvítězila 8:3 a byl i menší výtěžek. Do klubu přešlo v tomto roce několik nových závodníků (Trnka, Mareček a Tykal), později však odešel do SK Slavia Praha znamenitý obránce Pech.

V prvém mužstvu se za rok vystřídalo 34 závodníků, nejčastěji hráli: Preisler (36), Čepelka (35), Řekl (34), Aubrecht a Pech (po 32), Sojka (31), Kraus (26), Trnka (20) atd. Střelecky se uplatnili: Trnka 41 branek, Preisler a Řekl po 28, Pech 14, Kraus 10 atd.

Práci v klubu řídil v tomto roce výbor ve stejném složení jako v roce minulém. Trenérem se stal Zajíček.