Zapomenutý fotbal

Virtuální historická kronika a archiv FC Slavia Karlovy Vary

Virtuální historická kronika a archiv klubů Karlovarského kraje

1938

Dne 15. května 1938 byl ukončen poslední ročník divize českého venkova za plné účasti zařazených mužstev. V sezóně 1937 – 1938 sehrálo A mužstvo v této soutěži celkem 18 zápasů, z toho 6 vítězných, 3 nerozhodné a 9 prohraných, poměr branek 43:47 při zisku 15 bodů. Mužstvo skončilo na 5. místě v tabulce. Zde jsou výsledky utkání Slavie v této sezóně:

     

     V tomto roce byly sehrány ještě tři divizní zápasy na podzim, a to s SK Hvězdou Trnovany, SK Horymýr Příbram a SK České Budějovice. K dalším zápasům v divizi již nedošlo. Poslední zápas s SK České Budějovice byl sehrán v Karlových Varech dne 11. září 1938. Skončil porážkou Slavie 2:3 a jím skončila činnost klubu v předmnichovské republice. Pro zajímavost sestava domácích v tomto utkání: Velebil – Tykal, Čepelka – Preisler, Votruba, Majrych – Svoboda, Jetmar, Smetana, Karfus, Seidl. Branky vstřelili Smetana a Karfus.

      V roce 1938 bylo sehráno s divizními a přátelskými zápasy celkem 21 utkání. Z nich bylo 10 vítězných, 2 nerozhodné a 9 porážek, poměr branek 72:54.

     V zápasech se vystřídalo 23 závodníků, z nichž sehráli Tykal a Čepelka po 20, Wagner 18, Majrych a Votruba po 17, Hanek 16, Seidl a Müller po 15, Preisler a Smetana po 13, Jetmar a Svoboda po 12 atd. Branky vstřelili: Smetana 16, Karfus 14, Müller a Svoboda po 8, Wagner 7, Hříbal 5 atd.

     Rok 1938 byl rokem bouřlivým. O událostech v tomto roce píše mimo jiné ing. Klepetář:

„V květnu 1938 jsem zajel do Karlových Varů, abych se s činovníky klubu poradil, máme-li nějakým způsobem oslavit deset let trvání klubu. Když jsem zůstal stát před lávkou nad horním nádražím, byl jsem známými tázán, chci-li se podívat na hřiště. Byl jsem ale současně upozorněn, že na hřiště právě pochoduje Hitler – Jugend. Odmítl jsem tedy rázně tuto nabídku, nemohl jsem se přeci vystavit pošklebování této chásky, z níž mne mnozí velmi dobře znali. Nesnesl bych pohled, jak půda hřiště, které bylo vybudováno obětavostí a nadšením české mládeže a dospělých, je dupána botami Hitlerovi mládeže. Usnesli jsme se tedy, že od oslavy, kde by bylo vzpomenuto deseti let klubu, upustíme.“

      Závodníci klubu byli nuceni tak jako celá česká veřejnost koncem září a začátkem října 1938 Karlovy Vary opustit. S některými jsme se mohli setkat v Rakovníku (Müller), Svoboda a Wagner odešli do Berouna, mnozí (Tykal, Seidl) našli uplatnění v Praze.

     Když hráči v otevřených vagonech opouštěli své město a svůj klub, volali z vlaku: „Však my se vrátíme!“

     Jejich tužba byla po téměř sedmi letech, v nichž došlo k obrovským ztrátám na nejlepších lidech v našem národě, splněna, většina dřívějších hráčů se v roce 1945 do Karlových Varů vrátila.

     Také v řadách závodníků Slavie došlo ke ztrátě života. Pravá spojka Slavie Jetmar dal svůj život za osvobození naší vlasti na barikádách v květnu 1945 v Praze.

     Čest jeho památce!

Partneři a podporovatelé
COBA ENVI

Počet návštěv: 33693
Tento měsíc: 163 | Tento týden: 21 | Tento den: 4

© 2017 Jaroslav Hladík - Všechna práva vyhrazena zapomenutyfotbal@email.cz

Vytvořeno službou Sklub.cz

Vítám Vás

Chcete triko s krátkým rukávem?
Teplákovou soupravu?
Klubovou šálu, nebo hrníček?
Mrkni na FANSHOP FC Slavia Karlovy Vary

Navštívit Fanshop Náš fanshop
x