Komise pro historii a statistiku Karlovarského krajského fotbalového svazu

První poválečný fotbalový zápas karlovarské SK Slavia a první vítězství

Prvý zápas – prvé vítězství

SK Slavia Karlovy Vary  – Lužan Žatec  3:2 (2:1)

Brutálním násilím nacistických okupantů přervaná činnost hraničářského klubu karlovarské Slavie byla znovuzahájena v neděli, kdy na krásném hřišti bývalého KSK pod pivovarem nastoupila Slavia k prvému zápasu. Byla to opravdu velká radost všech bývalých činovníků, i těch, kdo se přihlásil k práci v klubu. Československé a prapory SSSR vesele vlály do větru a hlásaly hrdě, že v těchto místech po prvé v dějinách našeho sportu nastupují čeští borci. Slavnostní nálada zračila se v očích všech návštěvníků, jichž se dostavilo téměř 1000.

Prvý start karlovarských footballistů byl sice šťastný, avšak ukázal hned, že mužstvo bude potřebovat radikálních změn, především omlazení. Soupeř předčil domácí hlavně rychlostí. Zápas samotný byl velmi rušný a nebýti skutečnosti, že byli vyloučeni dva hráči, mohli býti všichni spokojeni. Incident tento vrhl špatný stín na footballovou premiéru Karlovarských.

Mužstva nastoupila v těchto sestavách:

Hosté: Jánský, Lukeš V., Beumel, Všetečka, Bárta, Mach, Kameníček, Vlček, Fencl, Dvořák, Lukeš Vl.

Domácí: Hampl, Tykal, Wagner, Houška, Votruba, Seidl, Hoza, Hubička, Endyš, Müller, Svoboda

Nejlepšími hráči domácích byli Votruba ve středu zálohy, který dobře držel útočníky Žatce a Müller na spojce, dobrý střelec, dostatečně tvrdý, s nímž měla obrana hostí mnoho starostí. Slabší byl brankář, jenž mohl vstřeleným brankám zabrániti. V mužstvu žateckých se zvláště vyznamenávala pravá strana útoku, dobře podporovaná zálohou. Brankář předčil svůj protějšek o třídu.

Score ve prospěch domácích zahájil ve 28. min. Müller. Po střídavých útocích podařilo se vyrovnat Všetečkovi, aby minutu před koncem poločasu upravil Hoza stav na 2:1 pro domácí. V 58 min. opět vyrovnal Vlček. Vítězství zajistil pak Müller pěkně provedeným pokutovým kopem. V 86 min. došlo k nepopulárnímu vyloučení útočníka Slavie Müllera, jenž byl napaden bez míče hráčem Vlčkem, který byl vyloučen rovněž. Zápas řídil rozhodčí Hřebík z Kadaně.