Po válce v našem regionu vznikalo velké množství fotbalových klubů. Byl to obrovský boom, chcete-li velký a náhlý rozmach. Fotbal v té době žil velkými návštěvami na stadionech. Zájem veřejnosti byl enormní a příjem ze vstupného nebyl zanedbatelný. Do roku 1948 ČSAF sdružovala 120 000 hráčů. To bylo s trenéry, funkcionáři, rozhodčími a s těmi, kteří jen přispívali celkem 450 000 členů. Když to porovnáme s tím, že k roku 2024 měl FAČR přibližně 360 000 členů, tak po válce byl hlad po fotbale obrovský.
Vraťme se ale krátkou vzpomínkou do našeho regionu, a to do obce Dalovice v okrese Karlovy Vary. Jak jsem zjistil, tak se zde hrál fotbal již před druhou světovou válkou. Dne 29. srpna roku 1931 byl za člena ČSAF přijat fotbalový klub SK Dallwitz, a protože jsem zatím nenašel ve starých německých tiscích starší zmínku o fotbale v Dalovicích, lze předpokládat, že toto datum je datum vzniku fotbalu v této obci. V dalších předválečných letech fotbalisté z Dallwitz proháněli na hřišti své soupeře velmi zdatně, a to jak v mistrovských, tak i přátelských utkáních. Pro připomínku uvedu například soupeře z roku 1935 DSV Sodau (Sadov), DSC Schneidmühl (Pila), DSV Joachimstal (Jáchymov), kdy byl fotbalový klub z Dallwitz nalosován do mistrovství III. třídy v okrese Karlsbad. V roce 1936 fotbalisté z Dallwitz hráli již II. třídu, a nevedli si vůbec špatně, což také dokládá dobová tabulka
V tomto roce sehrál tento klub své zápasy mimo jiných také proti DSV Sparta Karlsbad, nebo SV Pirkenhammer (Březová u Karlových Varů). V roce 1937 namátkou hrál třeba proti DSV Zieditz (Citice), DSV Luditz (Žlutice), DSK Neuhammer (Nové Hamry), nebo SK Wickwitz (Vojkovice). Těch soupeřů bylo samozřejmě mnohem více, ale o tom tato malá vzpomínka není.
Po válce se fotbal v Dalovicích hrál samozřejmě také, a tak přináším tabulku z roku 1948, kde je patrné, že dalovičtí fotbalisté své fotbalové obci ostudu nedělali
Druhý zprava v horní řadě je brankář Sokola Dalovice Miroslav Šlechta z Ostrova
Tomuto brankáři se povedl za Sokol Dalovice nevídaný kousek. V roce 1950 po odehrané první polovině soutěžní sezóny, kdy stál v brance ve všech sedmi zápasech, neobdržel ani jednu branku. To tedy fotbalový klobouk dolů.
Druhá část sezóny se nesla v podobném duchu a fotbalový klub z Dalovic kraloval a soutěž vyhrál. No a brankář Miroslav Šlechta, který odchytal prakticky celou sezónu, obdržel ve 14 zápasech pouze 5 branek. Opravdu brankářský výkon, který se jen tak nevidí.
Fotbal se zkrátka v Dalovicích nehrál po válce vůbec špatný, což dokládá časově přesně neurčený dobový článek